© 2017 by #czsz

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Kolektyw akcjonistyczny „Czarne Szmaty” został założony w październiku 2016 roku przez cztery artystki-aktywistki: Martę Jalowską, Karolinę Maciejaszek, Monikę Sadkowską i Magdalenę Staroszczyk przy okazji tworzenia happeningu „Granica Pogardy” realizowanego w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. U podstaw jego powstania leży potrzeba zabrania głosu w sprawach społecznych i politycznych, w szczególności dotyczących praw kobiet. 


„Granica pogardy” była akcją uliczną wpisującą się w strajkowy dyskurs Czarnego Protestu. Stanowiła formę blokady ruchu ulicznego przy pomocy dwudziestometrowego transparentu („czarnej szmaty”). Istotą tego projektu było wdarcie się w przestrzeń miejską z komunikatem oporu wobec przekraczania granic w polityce dotyczącej praw reprodukcyjnych kobiet oraz nawiązanie społecznego dialogu. Akcja była zaproszeniem do kolektywnego działania - zakładała spontaniczny udział przypadkowo napotkanych kobiet. „Granica pogardy” wyznaczyła pewien obszar zainteresowań kolektywu i jego model działania, ale też stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań twórczych. Kolejne akcje, realizowane w 2017 roku, to „Polki Walczące” i „Ułańskie fantazje”. 


Pozostając grupą feministyczną nakierowaną na społeczny dialog, kolektyw „Czarne Szmaty” wychodzi poza prosty język oporu i poszerza pole działania. Grupa działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej – performensu, street artu, happeningu – używając do nawiązania dialogu społecznego różnych mediów. Odpowiadając na nowe modele komunikacji, działania Czarnych Szmat przyjmują różne formy, od bezpośredniej konfrontacji w przestrzeni miejskiej do publikacji w internecie i mediach społecznościowych. 


W swych działaniach kolektyw, stosując strategie subwersji, odnosi się do aktualnych wydarzeń społecznych, a także do obowiązujących narracji i polityk historycznych, poddając je krytycznej analizie. W zależności od rodzaju podejmowanych działań, grupa zaprasza do współpracy innych artystów i inne artystki. 

#czsz

O NAS

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now